Kaip teisingai išsirinkti Puzlę?

Teisingai pasirinkta puzlė gali būti geros nuotaikos, pasitenkinimo ir lavinimo šaltinis. Visgi, kad tai taptų, labai svarbu tinkamai parinkti dėlionę. Per sunki dėlionė gali sukelti nuobodulį arba bent susierzinimą, o per lengva,- nesukelia laimės pojūčio ir neskatina tobulėti. Todėl  labai svarbu atkreipti dėmesį renkantis dėlionę. Žemiau pateiksiu keletą patarimų į ką atkreipti dėmesį ir kaip teisingai išsirinkti dėlionę, kad šis smagus laiko praleidimas prisidėtų prie vaiko įgūdžių ir raidos tobulinimo.

Dėlionų nauda

Mamos turbūt man pritars, kad didžiausia dėlionių nauda ta, kad jas vaikai gali statyti vieni, be papildomos suaugusiųjų pagalbos, todėl, kad ir kaip smagu pasidaryti šeimos vakarą ir visiems kartu sustatyti dėlionę, bet tos akimirkos, kai vaikas vienas užsiima mums, mamoms, yra nepakeičiamos. Na, o puzlių lavinamoji nauda yra gan plati, tad dėliojant puzlę lavinama tiek smulkioji, tiek stambioji motorika, vystosi vizualiniai, loginiai, kongnityviniai (interpretavimo) įgūdžiai, mokomasi atkaklumo, pasitikėjimo savimi, problemų sprendimo. 2021 m. Mičigano Universitete buvo atliktas mokslinis tyrimas, kurio rezultatai parodė, kad dėliojant Puzles bent 25 min. per dieną tavo IQ gali pakilti 4 punktais.

Na tai nuo ko pradėti renkantisPuzlę? 

Norint išsirinkti tinkamą puzlę, vertėtų atkreipti dėmesį į šiuos faktorius;

  • Detalių skaičių;
  • Detalių dydį;
  • Detalių formą;
  • Paveikslo detalumą/smulkumą, spalvų kiekį;
  • Kokybę (kartono stotį, jautrumą lenkimui, kirtimo/pjovimo tikslumą);
  • Vaiko patirtį dėliojant Puzles;

Taip pat renkantis puzles, ypač didesnio nei 500 detalių skaičiaus, vertėtų įsivertinti ir tai, kad tikėtina, jog tokia Puzlė nebus surinktą per vieną kartą, tad apgalvokite:

  • Kur, kokioje vietoje bus renkama ji, ar paknkamai joje vietos, tinkamas apšvietimas;
  • Ar yra galimybė laikyti dar nebaigtą dėlioti Puzlę jos neišardžius.

Kada pradėti dėlioti Puzles?

Daugelis gamintojų Puzles rekomenduoja pradėti dėlioti vaikučiams nuo dviejų metų amžiaus. Toks amžius yra tinkamas laikas pradėti žaisti su kartoninėmis puzlėmis, kurių sudėtingumas yra didesnis nei kaladėlės ar kitų sustatomų/suveriamų žaislų. Taip pat, maždaug nuo dviejų metų amžiaus, vaikai baigia tyrinėti pasaulį pasitelkdami burną ir pradeda tobulinti rankų miklumą, vizualinį, loginį atpažinimą. Pirmąsias puzles rinkitės iš didesnių detalių, atpažįstamų ir mėgstamų formų – gyvūnų, augalų, daiktų ir žinoma stebėkite, bei pagelbėkite vaikučiui tobulėti – pirmus kartus pamokykite, vėliau laiku paduokite sudėtingesnes, daugiau detalių turinčias dėliones. Pirmiems kartams labai tiks puzlės, kurių rinkinyje yra keletas objektų iš skirtingų detalių. Tarkim  4 puzlių rinkinys iš 3, 5, 6, 9 detalių.

Pats populiariausias puzlių parinkimo būdas yra pagal detalių skaičių, tad pridedu rekomendacinę lentelę. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad nestandartinės formos detalės, sudėtingi paveiksliukai ir vaiko konstravimo įgūdžiai taip pat įtakoja, kokią puzlę reikia  rinktis. 

Amžius, metai Rekomenduojamas detalių skaičius*
2-3 2 – 10
3-4 10 – 24
4-5 24 – 54
5-6 54 – 100
6-7 100 – 200
7-8 200 – 300
8-9 300 – 500
10+ 1000+

Kokių įdomesnių dėlionių galite rasti pas mus? 

Pastabumo dėlionės

Dėlionės su labai išsamiomis ir spalvingomis iliustracijomis ir žaidimo elementu.  Sudėlioję Puzlę, vaikai gali toliau tęsti pastabumo ir ieškojimo žaidimą. Puzlių rėmelyje yra nupiešti elementai/daiktai, kuriuos vaikas turi surasti puzlėje. Taip pat yra puzlės, prie kurių pridėta edukacinė knygelė, kurioje nupiešti ir aprašyti objektai, kuriuos reikia surasti puzlėje. Tai tikrai labai įdomus ir įtraukiantis žaidimas (pvz. Gali sužinoti apie planetas, dangaus kūnus, miško gėrybes, gyvūnus ir kt.)

Kūrybinės/vaidybinės dėlionės

Tai labai panašaus principo, kaip pastabumo dėlionės, t.y. sudėliojus dėlionę, žaidimas nesibaigia. Šių dėlionių rinkiniuose būna ir papildomos figūrėlės, kurių pagalba galima vaidinti, kurti savo teatrą. Paprastai dėlionė būna lyg teatro užsklanda ar dekoracijos, kurioje vaikai figūrėlių pagalba vaidina savo spektaklį.

Šmaikščios dėlionės

Tai dėlionės, kurios turi neįprastus, vaikus įtraukiančius ir labai mėgstamus elementus. Tai ir tamsoje šviečiančios, judančios, 3D dėlionės, arba dėlionės papuoštos blizgučiais, metalik elementais.

Mažiems vaikučiams, šioje kategorijos yra dėlionės su skirtingų tektūrų detalėmis (pvz. avytė turės kailiuką).

Išskirtinių formų dėlionės

Šios dėlionės išsiskiria iš įprastų savo forma. Jų detalės būna nestandartinės formos, detalės neretai papuoštos labai meniškais raštais. Atkreipkte dėmesį rinkdamiesi šias dėliones. Jų dėliojimas yra sudėtingesnis nei įprastų, tad rinkitės mažesnį detalių skaičių nei rekomenduojamos lentelėje aukščiau.

Dėlionės pasakos

Tai vienos populiariausių dėlionių dėl savo išskirtinumo, – populiariausių pasakų nuoseklaus apipavidalinimo. Surink dėlionę ir pamatyk nuoseklius populiariausių pasakų (Trys paršiukai, Pelenė ir kt.) epizodus. Ir vėlgi, dėlionė nesibaigs vien jos sudėliojimu, vėliau turėsite puikų laiką su vaiku, prisimindami ir papasakodami sudėliotą taip mėgstamą pasaką. 

Beje, šioje vietoje norėčiau pasidalinti dar viena įdomybe. Ar žinojote, kad puzlių dėliojimas prisideda prie kokybiškesnio miego ir lengvesnio užmigimo. Pasirodo, dėliojant Puzlę, mes protą verčiame spręsti „problemą“, reikalaujame iš jo dėmesio koncentravimo ir susikaupimo. Tad taip „mankštindami“ protą, mes jį nuvarginame ir tai prisideda prie miego kokybės. Taip pat užsiimdami šia veikla, leidžiame akims pailsėti nuo šiuolaikinių technologijų. Tad gerąja prasme,- pavargęs protas užmiega geriau ir giliau.

Mokomosios dėlionės

Pasirodo, dėliodami dėlionę galime ir mokytis. Pvz., abėcėlės, skaičių ir skaičiavimo, metų laikų, dienos rutinos įpročių ir net kelių eismo taisyklių. Tai dar vienas įdomus ir nuostabus būdas vaikui akiračio praplėtimui ir smagiam mokymuisi.

Na ir pabaigai, ar žinote, kodėl dėliojant tinkamą puzlę jaučiamas toks pasitenkinimas, pagerėja nuotaiką? Ogi dėl to, kad išsiskiria hormonas Dopaminas, kuris yra atsakingas už mūsų puikią savijautą! 

Tad, jeigu esi Puzlių fanas, papildyk savo patirtį naujomis puzlėmis, o jeigu dar nepamėgai Puzlių - rekomenduojame duoti dar vieną šansą šią žaidimui, pabandyk išsirinkti kokybišką savo gebėjimus, tikslus ir lūkesčius atitinkančią puzlę ir pakeisk nuomonę apie šį žaidimą visiems laikams. Puzlės negali nepatikti, Juk mes visi norime būti geros nuotaikos, o tai mums suteiks PUZLĖS. 

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lakpritis Gruodis